26
Sep

Výživa psov: bielkoviny, tuky a sacharidy. Aký je ich význam a ako sa prejavuje ich nedostatok či prebytok?

Zdroj: pixabay

Bielkoviny

Bielkoviny sú makromolekuly tvorené aminokyselinami (AMK), ktoré sú pospájané peptidovými väzbami.

Funkcia bielkovín

Bielkoviny majú v tele veľké množstvo funkcií. Sú hlavnou štrukturálnou zložkou a regulujú činnosť svalov. Sú stavebnou jednotkou enzýmov, hormónov a protilátok. Bielkoviny nachádzajúce sa v krvi majú transportnú funkciu. Bielkoviny prítomné v tele nie sú statické, sú v konštantnom stave toku, ktorý zahŕňa degradáciu a syntézu. Hoci tkanivá sa veľmi líšia v rýchlosti ich obmeny, všetky molekuly bielkovín v tele sú nakoniec katabolizované a vymenené.

Bielkoviny v strave

Bielkoviny sú nenahraditeľnou súčasťou stravy psa. Na rozdiel od sacharidov a tukov nie sú hlavným zdrojom energie, slúžia ako zdroj kvalitných AMK. Organizmus psa si dokáže syntetizovať neesenciálne aminokyseliny. Avšak 10 aminokyselín si pes nevie syntetizovať a potrebuje ich dostať v strave.

Každý zdroj bielkovín má iné zastúpenie, koncentráciu AMK a inak sa rozkladá na AMK. Podľa schopnosti rozložiť a využiť jednotlivé AMK hovoríme o biologickej hodnote bielkovín.

Čím viac je potravinová bielkovina podobná telu vlastnej bielkovine, tým je biologická hodnota vyššia. Najvyššiu biologickú hodnotu má slepačie vajce. Mäsokostné múčky použité v lacnejších suchých krmivách (granuliach) majú polovičnú biologickú hodnotu ako slepačie vajce.

Nedostatok bielkovín

Nedostatok bielkovín v diéte sa klinicky prejavuje spomalením intenzity rastu u šteniat, anorexiou, anémiou (znížením počtu červených krviniek), alopéciou (vypadávaním srsti), zníženou kvalitou srsti, stratou hmotnosti, zníženou plodnosťou. Organizmus má nedostatok AMK na tvorbu telu vlastných bielkovín a obnovu už opotrebovanej, poškodenej bielkoviny.

Nadbytok bielkovín

Prebytok bielkovín v tele nastáva, keď organizmus potrebné množstvo bielkovín a esenciálnych AMK a bielkovina je využívaná ako zdroj energie. Buď sa využíva ako priamy zdroj energie, alebo keď má organizmus potrebné množstvo energie, ukladá sa bielkovina vo forme tuku.

Vedľajším produktom premeny bielkoviny na energiu je amoniak, ktorý sa v pečeni premieňa na močovinu a tá sa obličkami vylučuje z organizmu.

Najlepšie zdroje bielkovín

Pri bielkovinách nejde o kvantitu v potravine, ale o kvalitu (biologickú hodnotu). Ďalším kvalitným zdrojom bielkovín okrem už spomínaných slepačích vajec sú rôzne druhy mäsa, a to rybacie, králičie, kuracie a teľacie. Menej kvalitné z pohľadu bielkovín sú jahňacie, konské, hovädzie, baranie a bravčové mäso.

Tuky

Tuky sú významný zdroj koncentrovanej energie 1 g tuku = 38,5kJ/9,082 kcal. Z hľadiska výživy a stravy, nielen psa a mačky, ale aj ostatných zvierat a človeka, obsahujú tuky esenciálne mastné kyseliny, organizmus si ich neviem sám vytvoriť a preto ich musí prijať v potrave. Patria sem omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Omega 3 hrajú rozhodujúcu úlohu pri regulácii bunkového zápalu, udržiavaniu štruktúry a funkcie nervových buniek, tiež sú potrebné pre dobrý kognitívny vývoj.

Omega 6, naopak, podporuje zápalové procesy, ale znižujú krvný tlak, obmedzujú cukrovku, starnutie, artritídu.

Funkcia tukov

Okrem už spomínaného zdroja energie, tuky zabezpečujú tepelnú izoláciu a tvoria ochrannú vrstvu pred fyzikálnym poškodením životne dôležitých orgánov. Sú zložkami v bunkovej membráne a podieľajú sa na transporte živín a metabolitov cez tieto membrány. Podieľajú sa na tvorbe žlčových solí, ktoré sú nevyhnutné pri trávení a absorpcií samotných tukov. Ovplyvňujú chutnosť samotného krmiva. Prídavok tuku zvyšuje chutnosť krmiva, ale vysoké dávky tuku predstavujú riziko prejedania v dôsledku vysokej koncentrácie energie.

Nedostatok tukov

Nedostatok tukov v organizme sa prejavuje zhoršeným hojením rán, zlou kvalitou srsti, alopéciou. Postupom času sa stáva pokožka svrbivá a zviera sa oškrabuje. Mení sa prirodzená mikroflóra srsti, čo vedie k infekciám. Ďalej sa tvorí nedostatok žlčových kyselín a tým aj dochádza k poruchám trávenia. Nedostatok tukov v krmivách môže mať za následok zníženie chutnosti a tým je menej atraktívne krmivo pre zviera.

Nadbytok tukov

Nadmerný príjem tukov, než je gastrointestinálny trakt schopný stráviť a absorbovať, vedie k hnačkám a mastnej stolici. Dlhodobý nadbytočný príjem tukov vedie k jeho ukladaniu v organizme a k obezite. Obezita vedie zas k nadmernému zaťažovaniu kĺbov, artróze, kardiovaskulárnych problémom a podobne.

Tuky v potravinách

Medzi najlepšie zdroje esenciálnych mastných kyselín patria oleje. Zo živočíšnych to môže byť rybí alebo lososový olej, ktoré sú dobrým zdrojom nielen omega 3 aj omega 6 mastných kyselín, ale aj vitamínov A a D. Z rastlinných olejov sú to slnečnicový, olivový, ľanový a mnohé iné. Ďalším zdrojom s vysokým obsahom tukov sú oriešky a semienka. Vlašské orechy obsahujú až 68 % tuku. Medzi mäsa bohaté na tuky patrí bravčové, kačacie, husacie a niektoré ryby, ako losos, ktorý obsahuje okolo 15 % tuku.

Sacharidy

Sacharidy sú dôležitý zdroj energie pre tkanivá. Tiež sú potrebné pre normálnu funkciu nervového systému. Zabezpečujú normálnu funkciu zažívacieho traktu. Vláknina, ktorá patrí medzi sacharidy, pomáha regulovať aktivitu čreva. Konečné produkty fermentácie vlákniny sú dôležité na správne fungovanie hrubého čreva a mikroflóry.  

Nadbytok sacharidov


Pri nadbytku sacharidov ich organizmus začne premieňať na telový tuk, čo vedie k nadmernému ukladaniu tukov a k obezite. Nadbytok vlákniny vedie k poklesu stráviteľnosti ostatných živín a absorpcie minerálnych látok a vitamínov. 

Nedostatok sacharidov

Pre mäsožravce ako sú psi a mačky je potreba sacharidov minimálny. Pri nedostatku sacharidov sa organizmus uchýli k syntéze glukózy z aminokyselín a tým zvyšuje potrebu bielkovín v krmive. Je potrebne mať vyvážené krmivo s dostatočným množstvom sacharidov hlavne v období rastu, gravidné a lakujúce zvieratá.

Zdroje sacharidov

Najbežnejším zdrojom sacharidov využívaných v krmivách sú obilniny ako kukurica, ryža, ovos, jačmeň a nie moc dobrá pšenica. Pšenica ma vysoký glykemický index a lepku. Okrem obilnín dobrým zdrojom sacharidov sú zemiaky či už sladký zemiak (batat) alebo obyčajný.

Taktiež medzi dobré zdroje sacharidov a vlákniny môžeme zaradiť aj ovocie a zeleninu, ktorá okrem spomínaných cukrov obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov.

Patrik Papík je študent veterinárnej medicny a pracuje ako asistent na veterinárnej ambulancii v Čadci. Patrik sa okrem iného zameriava aj na výživu psov (už cca 7 rokov) a pokiaľ máte otázky týkajúce sa výberu správneho krmiva či správneho nastavenia diéty pri ťažkostiach, môžete ho pokojne kontaktovať na vyziva@dogsacademy.sk