Embed HTML not available.
19
Apr

Ako vycvičiť psa pomocou klikra?

Počuli ste už o trénovaní psa pomocou klikra? Ak nie, v tomto článku si povieme viac o tom, čo to kliker je, kto prišiel ako prvý s nápadom kliker používať, ako ho zapojiť do výcviku psa, aké výhody vám táto nenápadná pomôcka ponúka, čo je to Pavlov podmienený reflex a veľa iného.

Počuli ste už o trénovaní psa pomocou klikra? Ak nie, v tomto článku si povieme viac o tom, čo to kliker je, kto prišiel ako prvý s nápadom kliker používať, ako ho zapojiť do výcviku psa, aké výhody vám táto nenápadná pomôcka ponúka, čo je to Pavlov podmienený reflex a veľa iného.

Kto vymyslel kliker?

Karen Pryor je americká autorka, popredná uznávaná líderka v oblasti vedy a aplikácie pozitívneho posilňovania, zároveň taktiež špecialistka na psychológiu správania a biológiu morských cicavcov. Je zakladateľkou spoločnosti Karen Pryor Clicker Training, ktorá je zdrojom rád, tipov a inšpirácií pre nadšených trénerov a odborníkov na trénovanie pozitívnou metódou posilňovania po celom svete. Karen je autorkou knihy Svého psa nestřílejte!, kde dopodrobna vysvetľuje celú problematiku výcviku psa pomocou klikra.

Pavlov podmienený reflex

Lekára fyziológa Ivana Petroviča Pavlova, ktorý pochádza z Ruska, si ľudia spájajú hlavne so slintajúcimi psami. Robil experiment na psoch: pred kŕmením psa zazvonil zvončekom a potom im priniesol potravu. Tento postup opakoval a zistil, že stačí zazvoniť zvončekom a pes začne slintať, aj keď potravu nemá u seba.

Vycvik psa klikrom – Klikertréning

Kliker je teda pomôcka na tréning psov, ktorá vydáva jasný a nezameniteľný zvuk. Dôležité je, aby si pes začal spájať tento zvuk s odmenou. To, čo je odmena, určí vždy pes, nie majiteľ. Pre niektorého psa môže byť odmena napríklad loptička, avšak pre iného nemusí byť. Niektorému chutí taký pamlsok, a druhému zase iný pamlsok. Niektorý pes ako odmenu považuje slovnú pochvalu alebo pohladkanie, iný pes dá prednosť napríklad zábavnej hre. Pri klikri je ale jednoduchšie začať práve s odmenami vo forme pamlskov, keďže každý pes rád dostane niečo pod zub. Dôležité je ale zistiť, ktoré pamlsky psíkovi chutia a, naopak, zamedziť kŕmeniu pamlskami, ktoré psovi spôsobujú napríklad tráviace ťažkosti. Zvuk klikra = potrava. Tento postup treba opakovať, pes si musí byť istý, že po kliknutí dostane odmenu. Ak to psík chápe, pokračujeme. Kliker označuje správne správanie (z pohľadu psovoda). Informuje psa, že to, čo si spravil práve teraz, bolo správne, a preto teraz dostaneš odmenu. Predstavme si napríklad povel sadni. V momente, keď si pes sadne, prichádza už jemu známy klik a odmena.

Je tréning vhodný pre všetky druhy psov?

Áno, všetky plemená je možné cvičiť pomocou klikra. Môže sa však stať, že menšie plemeno alebo plachý psík sa bude zo začiatku zvuku báť, preto treba vybrať aj vhodný kliker, prípadne si zadovážiť kliker, kde je možné nastaviť hlasitosť zvuku. Jeden náš zákazník mal presne takýto problém. Pes sa bál zvuku klikra. Vymyslel to však veľmi šikovne a kliker vložil do 4 vrstiev ponožiek, čím intenzitu zvuku utlmil. Pri 4 vrstvách sa ho psík nebál, a tak postupne znižoval počet vrstiev ponožiek, až sa psík nakoniec úplne prestal klikra báť.

Je kliker nutné používať po celý život psíka?

Kliker nebude nutné používať každý jeden tréning počas celého života vášho psíka. Najviac nápomocný je v samotných začiatkoch, keď pomáha psíkovi s rýchlejším učením a, samozrejme, kedykoľvek, keď sa začína precvičovať nový povel. To ale neznamená, že kliker nemôžete nosiť pri sebe na každom tréningu. Nie je to podmienkou, ale v istých momentoch to môže byť obrovskou výhodou.

Kliker tréning pri ošetrení

Video pochádza z Copenhagen ZOO a ukazuje, ako ošetrovateľ používa kliker na odobratie krvi tigrovi. Toto video zobrazuje už finálny výsledok tréningu klikrom. Kliker tu znova označuje správne správanie: položil si si labku na target – teraz dostaneš odmenu, nechal si sa dotknúť labky – a teraz dostaneš odmenu. Pri taktom úkone je však najdôležitejšie rešpektovať trojuholník stresu.

 

 

Najčastejšie chyby pri používaní klikra

Kliker nemá slúžiť na privolanie psa, kliker má označovať správne správanie alebo činnosť. Pomáha pri komunikácii trénera so psom, aby mu presne určil, čo od neho chce. Kliker by teda nemal slúžiť ako povel, ale má označiť správnu činnosť.

Výhoda klikra je najmä jeho rýchlosť a načasovanie, veľmi dôležité je, aby klik prišiel v správny moment. Preto medzi najčastejšie chyby patrí práve nesprávne načasovanie jeho použitia. Ako príklad si uvedieme dva prípady. Prvý je nesprávne kliknutie pri poveli zostaň. Psíka dáte do povelu a  vzdialite sa od neho. Pes je stále v pozícii zostaň. Vraciate sa späť a použijete kliker skôr, ako zaujmete polohu vedľa neho. V tomto momente je možné, že pes sa z pozície postaví, pretože zvuk klikra pre neho označuje ukončenie povelu a dáva mu informáciu „teraz si urobil správne, dostávaš odmenu“. Správne použitie klikra by v tomto prípade malo prísť až v momente, keď zaujmete polohu vedľa neho.

Ako druhý príklad nesprávneho načasovania si môžeme uviesť povel sadni. Povedzme, že učíte psa práve tento povel, a náhodou sa stane, že psík vám popritom podá labku. Ak v tomto momente použijete kliker a označíte tak spávanie psa za správne, je pravdepodobné že dobudúcna si povel sadni spojí s podávaním labky. V takomto prípade je správne povel zopakovať a použiť kliker tesne predtým, ako sa psík rozhodne podať labku.

Výcvik psa - Očný kontakt

Kliker dokáže správne označiť napríklad očný kontakt. Skúste tento nenáročný cvik. Keď sa pes na vás pozrie, kliknite klikrom a psa odmeňte. Klik musí na začiatku prísť hneď pri prvom pohľade. Ďalším krokom bude predĺženie očného kontaktu. Už vám nebude stačiť iba jeden pohľad, už budete chcieť od psíka, aby sa na vás pozeral dlhšie, napríklad 5 sekúnd. Pokiaľ to zvládne, kliknite a odmeňte. Ak to psík nezvládol, uberte z času. Vždy je lepšie zmenšiť kritériá, keď psík robí chyby. Začnite učiť tento povel v prostredí, kde to psík dobre pozná. Pokiaľ sa pri tréningu nachádzajú rušivé vplyvy, ako je napríklad ďalší pes, skúste zväčšiť vzdialenosť od psieho figuranta.